ua.service.net@gmail.com    
16 червня 2021

Проблеми з wi-fi та відеокартою на Asus UX433f

Проблеми з wi-fi та відеокартою на Asus UX433f

 

Скарги, несправності та початок діагностики Asus

 

14- дюймовий ноутбук Asus UX433f потрапив до нашої майстерні з наступними скаргами:
 - виламаний USB порт
 - не працює wi-fi
 - "сміття" на екрані: смуги, рисочки, сітка.
 Комплектація апарату наступна: 
- процесор Intel Core i7-8565U,
- інтегроване відео - Intel UHD Graphics 620
- дискретний відеочіп -  GeForce MX150
- оперативна пам'ять - 16 ГБ
- носій інформації - NVMe SSD 512 Гб, Intel.
Отже, база хороша.
Процес діагностики ноутбука Asus(перший етап)
Перші два пункти скарг ми відклали на потім, вони є другорядними у даному випадку. Нас більше цікавив пункт 3: артефакти під час роботи ноутбука. Причин цьому може бути декілька. Від банальної операційної системи(такі "глюки" часто бувають з Windows), до серйозніших проблем з відеочіпом(інтегрованим у процесор чи дискретним, чи тим і іншим одночасно). 
Коли провели тести виявилось, що вже на перших хвилинах роботи ноутбук має температуру у 86 градусів і вона стрімко піднімається вище 90 градусів. Ми не чекали, поки пристрій набере всі 100 - вже й так ясно, що ноутбук сильно перегрівається і потребує чистки. Такі температури "на холодну"(тобто на початку роботи, без серйозного навантаження) - це перегрів. Останнє і стало причиною "спецефектів" на екрані. Дискретний відеочіп вмикав тротлінг через високі робочі температури. Тротлінг - це своєрідна система захисту мікросхеми від перегріву. У даному випадку відеочіп починає занижувати свою частоту, простіше - зменшує свою швидкість і потужність, тому й виникають вищезазначені смуги й т.ін.
Що входить у чистку системи охолодження ноутбука?
- заміна термопасти на мікросхемах(тут - на процесорі та дискретному відеочіпі)
- чистка вентилятора від пилу
- чистка радіатора
- видалення пилу з інших деталей, якщо це необхідно(нам траплялися випадки, де на платі за шаром пилу не було видно назв мікросхем,див фото. нижче)

пил на платі
Всі ці пункти обов'язкові і не мають існувати окремо один від одного. Частою помилкою є видалення пилу з вентилятора, без заміни термопасти. Це неефективно і лише відтягує на невеликий проміжок часу термоудар елементів материнської плати.
Після чистки ноутбук знову пройшов тестування під час якого виявилось наступне:
 - система охолодження працює некоректно. А саме: вентилятор неправильно регулює свою швидкість в залежності від навантаження. Тобто він мав би збільшувати оберти, коли ноутбук працює з "важкими" програмами чи під час ігор, наприклад. Натомість кулер постійно працював на сталій кількості обертів. Через що апарат працював нормально при незначному навантаженні, і перегрівався в момент найбільшого(до чистки він перегрівався постійно).
 - причиною такої поведінки став центральний мультиконтролер живлення, який регулює роботу вентилятора в тому числі. Чому так сталося? Мультиконтролер був "підбитий" по каналу живлення вентилятора через той самий перегрів. У даній моделі ця мікросхема(див.фото) має BGА контакти(кульки), а не SMD(на лапках), як зазвичай. Чіпи такого типу більш чутливі до внутрішніх високих температур. А оскільки ноутбук працював в такому режимі у власника досить довго, то несправність не забарилась. Отже, мікросхему треба замінити.

випаяний з плати несправний мультиконтролер
 

Другий етап діагностики


Заміна центрального мультиконтролера живлення на ноутбуці Asus та налагодження режиму правильної роботи системи охолодження, дозволили нам повернутися до двох перших скарг - USB роз'єм та wi-fi, що не працює.
Щодо роз'єму, то його замінили на новий. Ми не практикуємо підпаювання і усілякі інші спроби тимчасово відремонтувати їх. Виламане USB? Вихід має бути завжди один - заміна на нове. 
З wi-fi вийшло цікавіше. Перше, що варто зазначити - причина не у драйверах чи системі, сам модуль вийшов з ладу. Коли почали розбиратися у причинах, стало зрозуміло, що і він помер від перегріву. Тут докладніше.

Отже, Asus UX433f має інтегрований(впаяний) у плату двохдіапазонний wi-fi bluetooth модуль Intel (див.фото).

несправний модуль Intel

Виробником у специфікаціях на цей модуль чітко зазначено, що робочі температури від 0 до 80 градусів. Тобто верхня межа робочого стану - 80 градусів, Asus же легко набирав 100 градусів за якихось пару хвилин. Причина виходу з ладу більш ніж очевидна.
Зазвичай заміна несправного wi-fi на новий - процедура, яка займає не більше 15 хвилин(і це вже з розбиранням і збиранням ноутбука докупи), оскільки просто треба вставити новий модуль у спеціальний роз'єм на платі. З Asus ZenBook UX433 все складніше, тому що модуль впаяний у плату і виробником не передбачене таке втручання: потрібна тільки заміна материнської плати, що дуже дорого. Перед нами постало завдання - випаяти несправний модуль і впаяти новий. Для майстра така процедура не на раз плюнути, ні. Це кропітка відповідальна робота. Просто з досвідченим майстром вірогідність того, що все буде зроблено з першого разу сягає 100%(за умови, що сама деталь робоча, без виробничого браку). Досвід нашої майстерні у складних компонентних ремонтах плат більше 13 років, тому зроблено все було з першої спроби.(див. фото. випаяний несправний wi-fi,зворотній бік)

wi-fi модуль Intel випаяний з плати
Підсумки.
Якщо вчасно чистити ноутбук, таких проблем, як у Asus, не виникне. Чистка ноутбука від пилу і заміна термопасти - обов'язкова і важлива профілактична процедура. Робити її варто раз на рік-півтора(залежно від умов експлуатації пристрою). 
Скільки коштує чистка в ua-service? Від 500 до 1300 грн.
Який час виконання? Від 30 хв до 1-2 годин(залежить від складності конструкції).

 

 

©2010 - 2023 Ua-Service.net | Усі права захищені.